УЗД розшифровується як ультразвукове дослідження. Таким методом можна «просвітити» всі внутрішні органи людини, використовуючи високочастотні звукові хвилі12. УЗД є неінвазивним, безболісним та безпечним методом діагностики34.
УЗД призначається лікарем, коли є підозра на захворювання або порушення функцій різних органів та систем. Наприклад, УЗД може допомогти виявити:
Запалення, камені, пухлини або інші зміни в органах черевної порожнини, сечовивідної та статевої системи;
Звуження, тромбоз, атеросклероз або аномалії в будові судин голови, шиї, мозку, рук, ніг, грудної та черевної порожнини;
Захворювання щитовидної залози, суглобів, м’яких тканин;
Стан плода у вагітних жінок.
Процедура УЗД полягає в тому, що пацієнт розташовується на спеціальному ліжку або кріслі. Лікар наносить гель на шкіру досліджуваної ділянки і проводить по ньому датчиком, який є одночасно і випромінювачем і приймачем ультразвукових хвиль. На моніторі з’являється зображення органу або судини. Лікар аналізує отриману картинку і робить висновки про стан досліджуваного об’єкта. Тривалість УЗД може бути від 15 хвилин до години в залежності від виду дослідження. Результати УЗД пацієнт отримує у вигляді протоколу або запису на електронному носії.